You are currently viewing Filtre Kahve ve Kalori

Filtre Kahve ve Kalori

İlk olarak Milattan Sonra 500’lü yıllarda keşfedilen kahve, ekmek yapımında ve tıbbi ilaçlarda kullanılmaya başlandı. 500 sene öncesinde ise Arap yarımadasına ticaretinin yapılmasıyla birlikte içilebilen bir ürün olduğu keşfedilen kahve, son yüzyılda ise insanların evlerine girmeye başladı. Son 30 yılda ise metropolde yaşayan insanların başta olmak üzere neredeyse herkesin vazgeçilmezi oldu. Yerleşik hayata geçilmesiyle süregelen tarım kültürü, ardından sanayileşme ve endüstrileşmeyle birlikte insanlar, geçmiş zamanlardaki gibi hayatta kalmak için sürekli hareket halinde olma zorunluluğundan kurtuldular. Durağan hayat süren insanlarda aşırı kilo ve obezite problemleri baş göstermeye başladı. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler diyet programları uygulamaya başladı. Peki çoğu insanın vazgeçilmezi olan filtre kahve, diyet programlarını nasıl etkiledi?

 

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerine 90 derece sıcaklıkta su katılarak demlenmesiyle hazırlanır. Türk kahvesi ve diğer çözünebilir kahvelerin aksine, filtre kahvenin telvesi içilmez. Kağıt filtre sayesinde acı tadı kahveden ayırmış oluruz. Bu nedenle de espressoya oranla filtre kahve oldukça yumuşak içimlidir. 

Arabica çekirdeklerinden üretilen veya nitelikli kahveleri tercih ediyorsanız, öğütülmüş kahve, sıcak su ile birlikte filtrenin içerisinde bir süre demlendiği için kahveden farklı tatta aromalar alabilirsiniz. Çiçek bahçelerine yakın lokasyonda yetiştirilen kahve çekirdeklerinde floral tatlar olabilirken, meyve bahçelerinin yanında yetişen çekirdeklerde ise narenciye aroması olabilir.

 

Bir Bardak Filtre Kahve Kaç Kalori?

Kilosuna dikkat edenler için geldik en önemli sorunun cevabına. Eğer uymanız gereken bir diyet programınız varsa dahi filtre kahve içerken korkmanıza gerek yok. Çünkü, Amerikan Tarım Enstitüsü’ne göre bir bardak filtre kahvede yalnızca 2 kalori bulunuyor. Filtre kahvedeki kalorinin bu denli az olmasının birinci nedeni, kahve çekirdiğinin asli görevinin bitkinin filizlenmesini sağlaması. Kahve çekirdeği enerjiye ihtiyaç duymadığı için içerisinde enerji depolamaz. İkinci neden ise kahve çekirdeklerini öğütüp demlerken su kullanılması ve arta kalan telvenin içmeden atılması. Su kalori içermediği için filtre kahvede de ekstra kalori bulunmaz. 

 

Filtre Kahve Enerji Verir mi?

Filtre kahvede kalori bulunmamasına rağmen insana enerji verir ve zinde tutar. Bunun bir numaralı etken maddesi ise kafeindir. Vücudun uyku ve enerji hallerini kontrol eden iki farklı molekül bulunuyor. Bunlar Adenozin ile kafein. Bu moleküller, adonezin reseptörlerine bağlanabilmek için birbirleriyle yarışırlar. Adenozin reseptörlerine adenozin molekülü bağlanırsa vücudunuz uyku moduna geçer. Bu reseptörlere kafein bağlandığı takdirde uyarılırsınız, kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Sonuç olarak, kahve içtikten sonra gelen enerji hissi, kahvede yer alan kaloriyle de kafein miktarıyla ilintilidir. 

Filtre kahve dışındaki diğer kahve çeşitlerinde de kalori miktarı oldukça azdır. Bir kahvenin yüksek kalorili olmasındaki en büyük etken genellikle içerisine ilave edilen süt, krema, şurup vb. ürünlerdir.

 

 

Pratik filtre kahvemizi deneyin!

Yeni kavrulmuş & öğütülmüş nitelikli çekirdeklerle hazırladığımız demlenmeye hazır pratik filtre kahvemizi sipariş verin, hazırlık ve temizlikle uğraşmadan taptaze filtre kahve için☕️