You are currently viewing Kahvenin 14 Bilimsel Faydası

Kahvenin 14 Bilimsel Faydası

Çoğu insanın güne başlarken ayılmak ve işe koyulmak için tüketmeye başladığı, gün içerisinde de kendisine zinde tutmak için tükettiği kahvenin zararları ve yararları uzun süredir tartışma konusu. Sevdiklerinizle sohbet ederken, film izlerken veya herhangi bir anda tüketebileceğiniz kahvenin hem psikolojik hem de fiziksel anlamda birçok faydası bulunuyor. Kimileri uykusuzluğa sebep olduğunu, kalp ritmini ve kan basıncını düzensizleştirdiğini savunsa da yapılan son bilimsel araştırmalar kahvenin onlarca yararı olduğunu söylüyor.
Genel bilinen kanı doğrultusunda kardiyoloji uzmanları hastalarına kahve içmemeleri gerektiğini söylerdi. Kahvenin içerdiği kafein, kalp – damar hastalıklarını etkileyebileceği gibi kalp krizi, inme ve felç riskini yükselttiği varsayılıyordu. Fakat, yapılan son araştırmalar sonucunda kahvenin, düşünüldüğü kadar sorun teşkil etmediği ortaya konuldu.


1. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, günde 5 fincana kadar içilen kahvenin kalp hastalıklarıyla hiçbir ilişkisi olmadığını ortaya koyuyor. Hatta ve hatta günde 2 ile 4 fincan kahve içmek, kalp ve kalbe bağlı rahatsızlıklara yakalanma oranını ve ölüm riskini azaltıyor. Fakat, kahveyle birlikte içilen sigara, kahvenin bütün yararlarını ortadan kaldırıyor. Üstelik sigara, kahvenin azalttığı bütün riskleri yeniden arttırıyor.


2. Kalp Kaynaklı Ölüm Riskini Azaltır

Kalp krizi, kalp yetmezliği, felç gibi ölüm risklerini azaltan kahve, kanser ve Alzheimer’a bağlı ölümleri de ciddi oranda önlüyor. 80 bini aşkın kadının katıldığı araştırma sonucunda hafta 2 – 3 fincan kahve içenlerin, hiç içmeyenlere oranlara ölüm riski faktörlerinde %19 azalma görülürken, 4 fincanın üzerine çıkanlarda ise bu oran %20’ye çıkıyor. Araştırma sonuçlarının ardından yapılan ek çalışmalar sonucunda kahve tüketiminin cinsiyetten bağımsız ölüm risklerini azalttığı ortaya konmuş. Damarları saran endotel hücreler sağlıklı olduğu takdirde, kan akışı kolaylaşıyor. Böylelikle kalp, görevini yerine getirmek için daha az enerji harcıyor. Kısacası kahve, kalp kaynaklı ölüm riskini ciddi oranda azaltıyor.


3. Kalp Ritim Hızı Düşük Olanlar İçin Doğal Tedavi

Elde edilen klinik deneyimler, kafeinin kalp ritim bozukluğunu arttırdığını, kalp rahatsızlığı olan ya da kalp krizi geçirmiş kişiler için sorun teşkil edebileceğini söylüyor. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli olarak günde 2 ile 4 fincan kahve içenlerde olumsuz bir durumun yaşanmadığı kanıtlanmış. Kafein vücuda girdiği andan itibaren sempatik sinir sistemini uyarır. Buna bağlı olarak kan basıncı yükselir ve adrenalin salınımı gerçekleşir. Böylelikle kalp, daha sert ve hızlı atmaya başlar. Kalp ritim hızı düşük olanlar, görevini tam anlamıyla yerine getirmeyen kalpler için kahve, doğal bir tedavi yöntemi olabilir.


4. İyi Bir İdrar Söktürücü

Kahvenin içerdiği kafein, iyi bir idrar söktürücüdür. Bu sebepten ötürü, magnezyum, potasyum ve B vitamini gibi suda çözünebilir ve insan yaşamı için zaruri olan besinlerin vücuttan atılmasına neden olabilir. Üstelik daha güçlü diüretiklerle aynı riskleri taşır. Gün içerisinde 5 bardaktan fazla kahve tüketiyorsunuz, kahvenizi sade içmek yerine içerisine süt katarak bu etkileri azaltabilirsiniz.


5. İntihar Riskini Azaltır

Son yıllarda artan intiharlar, toplumu ve bilim adamlarını düşündüren bir hal almış durumda. Genellikle psikolojik nedenlerden ötürü intihar oranının arttığı iddia ediliyor. Kahvenin içerisinde yer alan kafein ise insanlar için mucizevi bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra depresyon başta olmak üzere pek çok psikolojik rahatsızlığın da önüne geçiyor. Psikolojik sorunları belirli ölçüde engellemeyi başaran kahve, doğal olarak intihar riskini de azaltıyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucunda günde 4 bardak veya daha fazla kahve tüketen insanların depresyona yakalanma riskinin diğer insanlara nazaran yüzde 20 daha az olduğu onaylanmış.


6. Kansere Karşı Koruma Sağlar

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar sonucu kahvenin, kanserle mücadelede son derece güçlü bir içecek olduğu belirlenmiştir. Özellikle meme kanseri ve akciğer kanserine iyi gelen kahve, kansere yakalanma oranını ciddi derece azaltır. Ayrıca günde bir veya 2 bardak latte tüketenler, cilt kanserine sebebiyet veren hücrelerin oluşumunu engeller. Harvard Medical School’da çalışan Prof. Jiali Han tarafından 110 bin katılımcı üzerinde yapılan araştırma, kahvenin kanser hücrelerinin gelişimini büyük ölçüde azalttığı kanıtlandı.


7. Alzheimer’ı Önler

Norveçli bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre Alzheimer hastalığına yakalanma riski olan kişilerin bol bol kahve tüketmesi gerekiyor. Genellikle yaşlılarda görülen bir hastalık olan Alzheimer, unutkanlık hastalığı olarak biliniyor. Alzheimer’a yakalanmak istemeyenler, sık sık kahve tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini ciddi oranda azaltabilirler. Ayrıca, University of South Florida’da Dr. Chuanhai Cao’nun yaptığı çalışmalar ortaya koyuyor ki, günde 3 fincan kahve tüketen yetişkinler Alzheimer’ı ya engelliyor ya da geciktiriyor.


8. Uzun Yaşamın Sırrı; Kahve

New England Journal of Medicine dergisinde yer verilen araştırma kapsamında, 50 – 71 yaş aralığındaki 400 bini aşkın katılımcıyla görüşülmüş. Yapılan araştırma sonucunda da kahve tüketenlerin daha uzun yaşadığı ortaya çıkmış. Yani kahve ile yaşam süresi arasında ters orantı bulunuyor.


9. Diyabet Riskini Azaltır

Genel inanılan kanı kahvenin diyabet hastalığına iyi gelmediği yönündedir ancak, bilim adamları, yaptıkları çalışmalar sonucunda gerçeğin böyle olmadığını ispatlamışlardır. Kafein miktarı az olan kahveleri tüketen diyabet hastalarına kahvenin zarardan çok yararı dokunduğu, 100 bin kişi üzerinden yapılan deneyler sonucunda kanıtlanmıştır.


10. Metabolizmayı Hızlandırır

Kahveyle ilgili en büyük söylentilerden bir tanesi de kilo verdirttiği yönündedir. Direkt olarak kilo kaybına yol açmasa da metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybına dolaylı yollardan etki eder. Yapılan pek çok araştırma da unu kanıtlar niteliktedir. Kahve tüketen kişilerin metabolizması, diğer insanlara nazaran yüzde 3 ile yüzde 11 oranında daha hızlı çalışır. Bu da dolaylı yolda kilo vermenizi kolaylaştırır.


11. Antrenman Sonrası Ağrıları Azaltır

Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda, antrenman öncesinde bir bardak kahve içmek, antrenman sonrası meydana gelebilecek ağrıların bir kısmının önüne geçiyor. Bu sayede sporla ilgilenenler, daha uzun sürelerde daha verimli şekilde spor yapabiliyorlar.


12. Zihninizi Zinde Tutar

Human Psychopharmacology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, yoğun ve yorucu bir gün geçiren kişiler kahve tüketerek verimi arttırabilirler. Araştırma kapsamında şeker ilave edilmiş kahvenin zihni berraklaştırdığını ve dikkat dağınıklığının önüne geçtiğini kanıtlıyor.


13. Parkinson Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır

Alzheimer’la birlikte en yaygın nörodejenratif hastalık olan Parkinson, beyinde dopamin salgılayan nöronların ölümü neticesinde ortaya çıkar. Alzheimer gibi Parkinson hastalığını da önlemek için bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda kahve içenler Parkinson hastalığına yakalanma riski %32 ile %60 oranında daha azdır.


14. Karaciğeri Korur

Hepatit, yağlı karaciğer hastalığı gibi birçok hastalık, karaciğeri etkiler. Bunun sonucunda skar dokusu ile değiştirilen sirozlara yakalanma riskiniz yükselir. Kahvenin ise sirozun önüne geçme özelliği vardır. Günde 4 bardak veya daha fazla kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma oranları, diğerlerine göre yüzde 80 daha azdır.

Pratik filtre kahvemizi deneyin!

Yeni kavrulmuş & öğütülmüş nitelikli çekirdeklerle hazırladığımız demlenmeye hazır pratik filtre kahvemizi sipariş verin, hazırlık ve temizlikle uğraşmadan taptaze filtre kahve için☕️

Bir yanıt yazın